Unikátní inovace, solární elektrárny citlivě zasazené do naší krajiny i solární panely jako přirozená součást našich domovů
[Praha – listopad 2023] – V listopadu jsme byli zmíněni v Hospodářských novinách v samostatném vydání věnovaném fotovoltaice. Zdůraznili jsme, že budoucnost české energetiky vidíme v inovativních řešeních, solárních elektrárnách respektujících místní krajinu, ale i solárních panelech jako přirozené součástí našich domovů a veřejných budov.
Jak nahradíme zdroje ztracené dekarbonizací energetiky?
V posledních 100 letech došlo k výrazné změně zdrojové základny, energetika se mění naprosto zásadně a nevratně. Evropa, potažmo Česká republika, se neodmyslitelně vydala na cestu dekarbonizace energetického prostředí tedy postupného odstavování konvenčních zdrojů energie spalujících fosilní paliva. V rámci procesu dekarbonizace je nutné hledat za odstavované konvenční zdroje energie vhodné alternativy. Přičemž musí být zachována nejen zdrojová přiměřenost tj. dostatek zdrojů vyrábějících silovou energii pro potřeby průmyslu, domácností a jednotlivců, ale i regulační přiměřenost a dostatek zdrojů vhodných pro stabilizaci elektrizační soustavy. Jen v případě alternativních a nových inovativních řešení může být celý proces dekarbonizace úspěšný.
Výroba v místě spotřeby nezatíží přenosovou sít‘
Budoucnost moderní energetiky patří decentralizaci a agregaci zdrojů, které se navzájem doplňují a eliminují své slabé stránky. Na straně bilance se zdrojový mix změní ve prospěch intermitentních zdrojů a jádra. S ohledem na klimatické podmínky České republiky se bude především jednat o rozvoj solárních a větrných elektráren. Solární elektrárny tak budou hrát na trzích stále větší roli, což s sebou nese nejen nové příležitosti, ale i výzvy s tím spojené. Hlavními výzvami jsou a budou zvládnutí výroby a zajištění stabilních dodávek silové energie v časech spotřeby. Zvládnutí výroby v časech spotřeby bude postupně dosaženo vhodně zvolenou technologií solární elektrárny, agregací zdrojů a nasazením pokročilejších algoritmů řízení. V minulosti byl v České republice opomenut jeden z hlavních atributů solární elektrárny – schopnost decentralizované výroby v místech spotřeby. V rámci rozvoje nových projektů by neměl být tento základní atribut solární elektrárny opomíjen. Koncentrace výroby ze solárních elektráren by zbytečně zatížila distribuční a přenosovou soustavu a vyžádala si dodatečné investice do její stabilizace.
Inovativní zdroj Energy nest poskytující podpůrné služby
V oblasti regulace je zdrojový mix komplikovanější. Zdroje technicky vhodné pro poskytování podpůrných služeb a stabilizaci elektrizační soustavy nejsou dlouhodobě akceptovatelné z environmentálního hlediska. Navíc jádro a ani obnovitelné zdroje s výjimkou vodních elektráren nejsou technicky vhodné k poskytování podpůrných služeb. Lze očekávat, že zde sehrají velkou roli bateriová úložiště, které mají potřebnou dynamiku pro zajištění stability, ale bohužel již ne potřebnou výdrž. Proto skupina Decci, přichází s unikátním a inovativním řešením v podobě hybridního zdroje ENERGY NEST, který je připraven poskytovat podpůrné služby a jiné formy výkonové flexibility. Jedná se o agregační blok, který v první fázi výstavby kombinuje bateriové úložiště s aeroderivativními plynovými turbínami o celkovém vyveditelném výkonu 30 M. V druhé fázi se do agregačního bloku zapojí i výroba energie ze solární elektrárny a výroba zeleného vodíku.
Solární elektrárny není třeba schovávat, ale citlivě integrovat do krajiny
Výstavba solárních elektráren na střechách rodinných domů, průmyslových objektů a veřejných budov je cesta správným směrem. Nicméně ani instalovaná kapacita střešních zdrojů nebude stačit k pokrytí energetických potřeb a naplnění stanoveného cíle 30% výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Současná výstavba pozemních solárních elektráren je tedy nezbytná.
Nové solární elektrárny by však měly být stavěny s maximálním důrazem na krajinný ráz a okolní přírodu. Záměrem není solární elektrárny schovávat, ale integrovat je. Technické řešení solární elektrárny může respektovat bezpečnostní opatření výroby elektrické energie a zároveň nabízet občanské vyžití v její těsné blízkosti. Příkladem může být technické řešení, které rozdělilo solární elektrárnu do menších bloků protkaných pěšími či cyklo-stezkami osázených zelení včetně místy k odpočinku, sportu i hraní. Pro investory a provozovatelé solárních elektráren se samozřejmě jedná o investičně náročnější variantu, ale z hlediska integrace do okolního prostředí a spoluutváření lokální komunity je to jediná cesta, která nám dává smysl.
Solární panely jako neodmyslitelná součást našich domovů
Solární energie má obrovský potenciál a v DECCI si ho před každým projektem připomínáme. Vždyť během jedné minuty přijme naše Země ze slunečního záření tolik energii, kolik spotřebuje světová populace za jeden rok. V Decci se systematicky snažíme o další rozšíření inovativních a udržitelných energetických řešení nejen napříč různými odvětvím, ale i o jejich plnohodnotné začlenění do obchodních rozhodnutí firem a samospráv a konečně i do každodenních životů nás všech. Solární energie je nedílnou součástí moderní energetiky a její výhody jsou dnes dostupné opravdu všem. S naším týmem předních inženýrů a expertů se na trhu obnovitelné energie pohybujeme již téměř 20 let a od samého začátku věříme, že solární energie spolu s novými unikátními řešení transformuje české energetické prostředí.